Anarchism Blog

Snůška planých protestů proti nesmyslnosti světa

Konec pokroku v Holandsku

25 komentářů

Squatteři a jejich sympatizanti ve městech, kde jako u nás legislativa nadřazuje právo vlastnit prázdný dům právu na bydlení, se dosud můžou odvolávat na příznivnější podmínky v jiných městech. Ránou pro všechny, kdo viděli v Holandsku určitou oázu pokroku a liberálnosti (třeba nejen díky squattingu, ale i díky tématům hulení, homosexuálních sňatků, asistované sebevraždy atd. – ústupky v těchto věcech mohou následovat) je nynější pravicí prosazená změna práva, stavějící obsazování prázdných domů mimo zákon, spojená se zatčením několika desítek až stovky lidí proti této změně demonstrujících. Těžko k tomu něco dodat; je velmi depresivní vidět kolem sebe rozpadat se kulturu, k níž se autor těchto řádků celoživotně hlásí a toto není zdaleka jediný případ. Zbývá Barcelona, třeba tam squatting nezakážou.

Bůh suď (čert ví, to je jedno), jestli konzervativní reakce nakonec vyprovokuje v EU něco jako občanskou válku. Když se ale tak koukám na míru ideologické indoktrinace lidí kolem sebe a to včetně těch, u nichž by člověk čekal jakýsi základ společensky kritického myšlení už z popisu práce, jako jsou studenti humanitních a sociálních oborů (mimochodem – jsem hluboce přesvědčen, že minimálně česká společnost zažívá nejideologičtější období od 50. let; zkuste si představit nějakou oblast života, kterou dnes člověku nepředepisuje televize a budete hledat těžko až marně; za normalizace tomu skoro nikdo nevěřil a dnes obrovská část společnosti vč. právě těch studentů bere seriály atd. vážně jako návody pro život), říkám si, jestli se najde víc než promile lidí, kteří do těch sraček normované šedi nepůjdou dobrovolně. Ale aspoň občas někde to vypadá, že se jim tam moc nechce. Co myslíte?

Reklamy

Written by bhy

Říjen 17, 2009 na 11:21 am

Zasláno do Společnost

25 komentářů

Subscribe to comments with RSS.

 1. Chvála Bohu. Holandsko bylo vždycky smetištěm Evropy a pokud smete squattery, feťáky, homosexuály,stoupence asistovaných vražd, zloděje cizích domů a podobnou verbež do stoky, budu doživotně volit pravici. Čím radikálnější, tím lepší.

  vonrammstein

  Říjen 18, 2009 at 5:51 pm

  • jasně. nějaký argumenty nebo tak?

   bhy

   Říjen 18, 2009 at 6:11 pm

   • To BYLY argumenty. Vyjmenovaná svoloč nemá právo existovat v civilizované společnosti. A už vůbec ne v Evropě.

    vonrammstein

    Říjen 18, 2009 at 7:28 pm

    • To máte docela zajímavou představu o tom, co to jsou argumenty. Proč je to svoloč? Proč nemají právo existovat?

     bhy

     Říjen 20, 2009 at 9:43 am

     • Mají, ale mimo civilizovanou společnost. Ať se složí na ostrov. Tam si můžou navzájem provádět libovolné hrůzy a normální lidi tím neotravovat.

      vonrammstein

      Říjen 22, 2009 at 7:31 pm

      • Hm, to vypadá, že sebe zřejmě považujete za normálního.. mohl byste to nějak rozvinout, aby bylo vidět, na čem zakládáte to, že ti, co do vaší definice normálnosti nespadají, nemají ta práva, co jim odpíráte?

       bhy

       Říjen 23, 2009 at 2:29 pm

 2. Někteří lidé nemají v životě moc štěstí.Během formování osobnosti se s nenávistí tak často, až se jim stala vlastní. Pak nenávist šíří. Pro ničení kultury (ať té oficiální, nebo jiné) s nimi lze počítat, pro rozvoj nikoliv. Mají těžký život kvůli množství komplexů. Pokud se potkají s něčím co neznají, použijí svůj archetyp – nenávist. Je mi jich líto.

  Francek

  Říjen 20, 2009 at 12:09 pm

  • Milé, ta starost. Ale já jsem člověk vcelku kultivovaný a kulturu užívající i tvořící. Věci, které jsem vyjmenoval, pod kulturu nepatří. Pod žádnou. Pokud to není reakce na mne, omlouvám se. Nějak se v těch vláknech nevyznám.

   vonrammstein

   Říjen 22, 2009 at 7:34 pm

   • Zase, kulturu a kultivovanost si asi vymezujete nějak, abyste tam spadal vy.. to, co tady zatím ukazujete (předsudky bez argumentace), způsobuje, že vaše vymezení těchto pojmů nemůžu přijmout.

    bhy

    Říjen 23, 2009 at 2:34 pm

   • Kromě toho, že nesouhlasím se vším, co jste tady zatím vyplodil, a myslím, že jste se zřejmě za celý život hlouběji nezamyslel, zaráží mě jedna věc. Nepochopila jsem, co si představujete pod pojmem kultura. Já chápu kulturu velmi široce, jako komplex všech zvyků, morálky, umění, v podstatě všeho, co nám je naší společností předáváno prostřednictvím symbolů…vy zřejmě chápete kulturu (kdyžtak mě opravte) subjektivně, takže si myslíte, že kultura je to, co si VY myslíte, že je kultura…to se mi zdá dost egocentrické stanovisko…nebo jaka je vase definice kultury?

    efa

    Říjen 26, 2009 at 9:36 am

 3. V první části druhé věty mi chybí slovo „setkávali“

  Francek

  Říjen 20, 2009 at 12:11 pm

 4. Hej břehy kdes byl na tom že v Barcce je legální squattovat? Viděl sem před 4ma járama fotky Páva, kde na ně zásahovka leze přes zeď. Vystěhovali je hned. Jasně, asi tam dělali bordel ale mohl bys mě dát odkaz stránek o Barcelonský legislativě?
  Myslim, že to tam neni povoleny?
  btw

  Doufam že vonrammstein je huši nebo Poby. Člověk kterej má takový názory musí být buď z Dolních Losin, nebo z národního odporu. V obou případech tě hluboce lituju.

  marast616

  Říjen 24, 2009 at 8:28 pm

  • No jo, zase jsem to napsal blbě:). Věta „Zbývá Barcelona, třeba tam squatting nezakážou.“ neměla implikovat, že je squatting v Barceloně dosud formálně legální, měl jsem to napsat jinak. No.. v Barceloně squatting legální není, ale celkem se toleruje. Což zní dost strašně cynicky, takhle to říct, protože samozřejmě čas od času se tam squaty vyklízí a jsou proti squatterům razie atd. Ale jsou tam velký squaty třeba léta fungující v blízkosti policejních stanic, a jejich obyvatelé netrpí nějakou trvalou represí.. není to černobíla situace.

   http://en.wikipedia.org/wiki/Squatting#Spain
   http://www.brighterplace.com/darker/squats.html
   http://www.indymedia.ie/article/84698
   atd.

   bhy

   Říjen 26, 2009 at 9:56 am

 5. U mě koliduje, tedy v případě Milady, náklonost ke squatterům z hlediska mého levicového srdce a náklonost k vlastníku nemovitosti, kterému tato nemovitost byla z finančního hlediska úplně na nic, z hlediska mého pravicového rozumu. Protože squatteři tam vytvářeli určitý druh specifické kultury, koncerty atd. Nicméně se ozvaly i hlasy sousedů, kolej nebo co to tam je, že jde o hluk, bordel atd. V tom případě bylo pochopitelné, co se stalo. Nicméně rozhodně neobhajuju policejní metodu, kterou se to dělo.

  Digi

  Říjen 27, 2009 at 4:09 pm

  • ty sis digi asi necet ten predchozi clanek o milade(rozdeluj a panuj) od brenika plus odkazy pod nim, ze? spis bych verila jim…jinak de o to, jak se na to divas…ja davam prednost pravu na bydleni pred soukromym vlastnictvim v urcitych pripadech(treba jako je tenhle)…bohuzel to neni uplne vetsinovej nazor…

   efa

   Říjen 28, 2009 at 9:57 am

   • náhodou, většinovej názor to sice jistě není u střední třídy v posttotalitních východoevropskejch státech, možná ani ve zbytku ekonomicky vyspělých zemí, řekněme starého světa (tedy dnes vč. USA), ale v celkové světové populaci, to už bych si tak jistej nebyl. zeptej se amazonskejch indiánů, co ze svých lokalit vyhánějí těžební společnosti (ta věta není blbě, fakt ti indiáni vyhánějí ty společnosti, nejen naopak:) ), co si o věci myslí. ti budou revoluční silou tohoto století. vůbec, já myslim že anarchisti se nemusí stíhovat tím, že dělají něco, s čím nesouhlasí většina společnosti. protože přece to je většina společnosti v rámci nějakýho státu a ten je pro anarchistu irelevantní. globálně si myslim že mají myšlenky, kritizující dominanci soukromýho vlastnictví, dostatečnou legitimitu.

    bhy

    Říjen 28, 2009 at 11:37 am

   • (změnil jsem jazyk rozhraní na slovenštinu. zdá se to rozumnější, než dosavadní čeština z 19. století.)

    bhy

    Říjen 28, 2009 at 11:53 am

  • Digi, pokud se bavíme konkrétně o Miladě, tam fakt že nemovitost byla vlastníkovi na nic nebyl způsoben squattery, ale vlastníkem samotným. Ze strany ÚIV (což je, btw, státní instituce) tam je jedinej zájem a sice nechat budovu zchátrat a prodat pozemek, nebyl tam zájem budovu využívat, což je přesně ta situace, kdy si myslím, že je právo na bydlení důležitější než vlastnický právo k objektu, protože bydlení není statek jako každej jinej (říkat že jo je strašnej revizionismus, je to dost v rozporu s ideou lidskejch práv), společnost by měla podporovat aby obytný domy zůstaly obytnýma domama. Viz problém gentrifikace, se squattingem úzce související. (Hluk a bordel, to už se celkem řešilo. Těch lidí, co si na to stěžovalo, nebylo nějak víc, než těch, kteří říkali, že je to blbost. Byla tam silná mediální manipulace, kdy všude se ukazovaly trosky a bordel, co ale vznikly až policejním zásahem a před tím tam nebyly. Při policejním zásahu taky byla rozebraná střecha a začlo dovnitř zatýkat, což je součást snahy učinit budovu nepoužitelnou a odsouzenou k demolici.)

   V obecnější rovině, levicové srdce a pravicový rozum? To teda nevím, co si pod tím představit. Mně vždy přišly levicové názory rozumné a pravicová argumentace jako apelující na emoce. Jestliže levice prosazuje sociální odpovědnost a pravice proti tomu staví abstraktního jedince, vytrženého ze sociálních vazeb, jestliže levice prosazuje etický přístup k sociální skutečnosti, zatímco pravice přístup vycházející z práva silnějšího (což kapitalismus v posledku je), tak by mě fakt zajímalo, co je to za rozum, že ty druhé možnosti považuje za rozumnější.

   bhy

   Říjen 28, 2009 at 11:30 am

   • Mě hlavně připadně divné, že někdo z kolejí si stěžuje na hluk. Každý kdo byl na kolejích jen na návštěvě ví o hluku dost. O konzumaci drog a nelegálního šíření „duševního vlastnictví“ nemluvě. A těch lidí, co tam na tajňačku přespává. Co zbořit koleje?

    Francek

    Říjen 28, 2009 at 2:30 pm

   • Břehy, o tom srdci a rozumu jsem nemluvil obecně, ale tak, jak to mám v sobě já.

    Digi

    Říjen 30, 2009 at 11:23 am

  • Co to je za hrozně stupidní, idiotskej (navíc jednoznačně pravicovej) názor, že levice je věc citu, srdce, něco romantickýho a pravice věcí rozumu, racionality, dospělosti?
   Jinak všechno podstatný řečeno od bhy na tvoje standartní přežvyky, který neřeknou vůbec nic novýho než zopakování těch nejstandartnějších náhledů, abys to pro tentokrát zabalil do levicových srdcí a pravicových rozumů. fakt si mě nasral.

   Pavel

   Říjen 28, 2009 at 12:02 pm

   • Viz co jsem psal výše na břeníkovu odpověď.

    Digi

    Říjen 30, 2009 at 11:24 am

    • To není žádná odpověď. Říkáš, že to tak máš, ale neříkáš, co to znamená.

     Pavel

     Listopad 2, 2009 at 2:54 pm

    • Taky myslím, že bys měl vysvětlit, jak to myslíš. Názory člověka na společnost nejsou jeho osobní věc, do které nikomu nic není, protože podle nich jedná v praxi a má to dopad na tu společnost. Takže to že to nějak máš v sobě, to podle mě nemůže znamenat, že to nemyslíš obecně. Vyjadřuješ se k obecnýmu tématu, takže se vyjadřuješ obecně. Takže bych prosil o nějaký zdůvodnění toho levicovýho srdce a pravicovýho rozumu, jinak to tu zůstane viset jako tvoje nevysvětlený obvinění lidí s levicovýma názorama, že jednají emocionálně a iracionálně, na rozdíl od rozumných pravičáků.

     bhy

     Listopad 8, 2009 at 1:42 pm


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: