Anarchism Blog

Snůška planých protestů proti nesmyslnosti světa

Elektronické fízlování pokračuje

3 komentáře

Electronic Frontier Foundation je organizace bojující proti omezování svobod uživatelů komunikačních sítí. V posledních letech vedla desítky kampaní, díky nimž se např. nijak výrazně neprosadilo DRM („digital rights management“, podle odpůrců „digital restricitions management“), tj. technologie, které by umožnily např. aby uživatel zaplatil za tři přehrání mp3 souboru (přečtení knihy v pdf apod.) a ten se potom zablokoval, nešel už znova přehrát a aby to nešlo nijak obejít (tj. bylo implementováno na úrovni operačního systému atd.). Měsíční zpravodaje této organizace ukazují, že velký bratr nikdy nespí. Viz např.

 • Podle názoru federálního soudce v Seattlu není IP adresa osobní údaj, takže firmy mohou data o nich shromažďovat (soud v New Jersey má jiný názor a taky EU má jiný názor).
 • Facebook a Twitter spolupracují se všemi státními režimy na pronásledování tak či onak nepohodlných jedinců a skupin. V Kalifornii Facebook zablokoval komunikaci skupiny lidí, vyměňujících si informace o tom, kde sehnat marihuanu pro lékařské účely a jejich osobní data předal úřadům (ne že by s tím úřady něco nadělaly, protože nabízet marihuanu pro lékařské účely je v Kalifornii legální; Facebook se asi takhle úřadům prostituuje, demonstruje svoji využitelnost tímto způsobem). V Íránu Twitter předává režimu data o jeho odpůrcích, svých uživatelích. Největší hnus je, že si tyto „sociální sítě“ (vím, ani desatero uvozovek nezakryje, jak prasácky informatikové redukují obsahy společenskovědních pojmů; mimochodem, ony to právě vzhledem k přísné centralizaci vlastně „sociální sítě“ nejsou) dělají reklamu mimo jiné právě na tom, jakým jsou nástrojem demokracie. V Íránu je úřady schválně neblokují, nechávají lidi je využívat, aby o nich tak tajné služby mohly získávat informace. Dopad těchto sítí na demokracii je přesně opačný, než je proklamováno. Představte si, že vám někdo nabídne technologii pro domlouvání akcí proti administrativě a pak tu technologii užívá k předávání informací administrativě o vás. Pokud si myslíte, že tyto sítě pomáhají demokracii, zamyslete se znova. Je mnohem lepší používat klasické, neutrální, decentralizované technologie, jako email, webová diskusní fóra (popř. IRC, jabber), kde je vysledování odesílatele náročnější a tajné služby to nemají jako na dlani. Pro skutečně důvěrné informace používejte anonymizační síť Tor, ta doopravdy pomáhá bojovníkům za demokracii v totalitních režimech. Módní „sociální sítě“ jsou z revolučního hlediska vlkem v rouše beránčím.
Reklamy

Written by bhy

Červenec 24, 2009 na 11:12 am

Zasláno do Společnost

3 komentáře

Subscribe to comments with RSS.

 1. feed zpráv/novinek souvisejících se squattingem, založený v reakci na vyklizení milady, se moudře přesunul z twitteru na otevřenější identi.ca, přepiště si záložky na http://identi.ca/squatmilada/

  bhy

  Srpen 9, 2009 at 2:36 pm

 2. Vodafone a O2 cenzurují internet, viz tisková zpráva ČPS – http://blisty.cz/2009/8/17/art48444.html

  bhy

  Srpen 19, 2009 at 10:37 am

 3. velmi pěkný článek, nejen k tématu.. http://blisty.cz/2009/9/7/art48777.html

  bhy

  Září 8, 2009 at 10:51 am


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: