Anarchism Blog

Snůška planých protestů proti nesmyslnosti světa

Kosovo: právo národa na sebeurčení versus mír a dobro

2 komentáře

Koncept národa je do značné míry uměle vykonstruovaný a práva by měli mít zejména jednotliví lidé (všichni stejná). Na Balkáně došlo v uplynulých dvou desetiletích k nepředstavitelným tragediím a je prvořadou povinností mezinárodního společenství důsledně zabránit jejich opakování. Žádná z tamních znepřátelených skupin, zaštiťujících se pojmem národa, není ani čistě v pozici agresora, ani čistě v pozici oběti; všechny tyto skupiny byly v tomto období obojím, všechny se dopouštěly zvěrstev jakož i byla zvěrstva páchána na nich. Tato situace ukazuje, jak absurdní je myšlenka kolektivní viny. Vzhledem tomu, co s lidmi na Balkáně koncept národa dělá, bylo by nejhumánnějším řešením tento koncept na Balkáně úplně zrušit. Odebrat mezinárodně garantované právo na sebeurčení nejen albáncům (kosovským i nekosovským), ale i srbům, černohorcům, makedoncům, zkrátka všem národům, v nichž jejich národnost vyvolává jen nenávist k příslušníkům jiných národností. Umožnit jim, pokud nějakou národnost (s mezinárodně uznanými politickými důsledky) mít chtějí, mít oficiálně (zahraničně-politicky) jednu – balkánskou.

Pochopitelně, že každý má právo hlásit se k čemu chce (takže po vymazání pojmů makedonský, srbský atd. z historie nevolám), ale nesmí z toho vyvozovat požadavky na ty, kteří se hlásí k něčemu jinému (což je na Balkáně bohužel celkem pravidlem). Někteří odpůrci kosovské nezávislosti (zejména mezi českými důchodci) bohužel vidí stejně černobíle, jako její zastánci a glorifikují a idealizují si Srbsko. Odvolávají se na zkušenost z druhé světové války, kdy srbové po mnichovské dohodě dávali dohromady jednotky na pomoc Československu. Bohužel, po sedmdesáti letech jsou tito srbové většinou mrtví – stejně jako je (měla by být) v moderní, civilizované společnosti mrtvá myšlenka národně-osvobozeneckého boje – a jejich dnešní vnukové dokážou nenávidět albánce stejně (a se stejně nelidskými důsledky), jako nacisti nenáviděli slovany. Tak jako tak, všechny státy na tom území musí současně a co nejdříve vstoupit do EU a do schengenského prostoru (současně s tím je třeba prohloubit federalizaci a demokratizaci EU), aby se hranice mezi nimi staly irelevantními. Jestliže má mít aplikace práva národa na sebeurčení za důsledek další krveprolití, je třeba toto právo neaplikovat.

Pochopitelně to nemyslím globálně, protože existují zcela odlišné situace: např. karibský ostrov Antigua (a jistě mnoho dalších) získal vyhlášením nezávislosti na Velké Británii mnoho jak co se týče občanských práv a svobod, tak co se týče sociální spravedlnosti. Mimochodem, názvy národností píšu s malým písmenem po vzoru např. francouzů, španělů a italů, kteří zřejmě nemají tolik nacionalistických komplexů. Omlouvám se, že je tento příspěvek tak chaoticky strukturován; po pročítání archivu článků na Britských listech o vývoji balkánské krize, popisujících řadu všemi stranami tam spáchaných násilností, nedokážu na toto téma psát bez návalů emocí.

Reklamy

Written by bhy

Únor 26, 2008 na 9:30 pm

Zasláno do Politika

2 komentáře

Subscribe to comments with RSS.

 1. A není to naopak nacionalismus, který mír přináší? Neproběhla válka na Balkáně jen proto, že tyto národy byly nuceny žít spolu v jednom ne-národním státu? Aby tak jednou nedopadla i EU, i když mě by to nevadilo.

  Když v jednom domě (státu) žije příliš mnoho různorodých lidí (národů), tak k hádce prostě dojít jednou musí, proto je lepší, aby každý měl svůj vlastní dům (stát).

  Mariamné

  Březen 7, 2008 at 9:15 am

 2. Břehy, psaním příslušníků národů s malým písmenem je přinejmenším diskriminující. Dáváš tím najevo nejen jejich národnostní, ale i jejich mentální a rasovou odlišnost. Na otázku „Odkud pochází?“ můžeš odpovědět: „Je to Francouz.“ – čímž dáváš najevo, že patří k francouzskému národu, i když je to třeba japonec (zde malé j používám schválně, protože mám na mysli člověka s fyzickým vzhledem japonce) s fr. občanstvím. Na druhou stranu odpověď: „Je to francouz.“, mně už říká, že myslíš nějakého týpka, který se chová trochu jako vyplašený zajíc, trochu jako buzerant, hraje fotbal a má příšernej přízvuk.

  A sorráč, ale tato věta je pouze a jen k zasmání a ta malá písmena jsou tam opravdu na místě: „Mimochodem, názvy národností píšu s malým písmenem po vzoru např. francouzů, španělů a italů, kteří zřejmě nemají tolik nacionalistických komplexů.“

  Špek

  Červen 11, 2008 at 12:24 pm


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: