Anarchism Blog

Snůška planých protestů proti nesmyslnosti světa

Legitimita neplacení poplatků u lékaře

6 komentářů

Před dvěma týdny se přihlásilo několik desítek osobností (mj. komunistů i antikomunistů) s výzvou občanům, aby odmítli platit poplatky u lékaře, dokud ústavní soud nerozhodne o jejich přípustnosti.
Premiér reagoval prohlášením, že „porušovat zákon nemůže nikdo“. Ministr zdravotnictví Julínek k tomu přidal výhrůžku, že kdo nebude poplatky platit, bude čelit důsledkům vyplývajícím z nerespektování zákona. (Což lze chápat různě, třeba tak, že k němu eventuálně přijde exekutor, případně půjde sedět do vězení pro dlužníky.)
V Listině základních práv a svobod, která je součástí ústavního pořádku ČR, vidím mj. následující:

Článek 23
Občané mají právo postavit se na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a základních svobod, založený Listinou, jestliže činnost ústavních orgánů a účinné použití zákonných prostředků jsou znemožněny.

Článek 31
Každý má právo na ochranu zdraví. Občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon.

Jak to tedy premiér a ministr zdravotnictví mysleli? Nedomnívám se, že by doplněk „za podmínek, které stanoví zákon“, mohl v běžném chápaní jazyka (a právní předpisy mají být běžně pochopitelné) negovat hlavní myšlenku věty. (Mám za to, že větu „Každý den jím za podmínek, které stanoví můj žaludek“ nelze běžně chápat tak, že některé dny vůbec nejím.) Takže buď si tento dokument neprostudovali (popř. si jej interpretovali nějak vyjetě), anebo jsou přesvědčeni o tom, že vláda, jejíž jsou součástí, už má takovou moc a autoritu (podepřenou tím, co všechno už jí za rok a půl prošlo), že se jím nemusí řídit.
Je pravda, že ústavní soud zatím nerozhodl, ale pokud se vysloví tak, že poplatky jsou v pořádku, nelze to považovat za znemožnění účinného použití zákonných prostředků? A navíc, nelze za takové znemožnění považovat už neschopnost ústavního soudu vyjádřit se s dostatečným předstihem (předtím, než povinnost platit poplatky vstoupí v platnost)?

Reklamy

Written by bhy

Prosinec 25, 2007 na 1:44 pm

Zasláno do Politika

6 komentářů

Subscribe to comments with RSS.

 1. odkaz na obdobný článek, paralelně umisťuju odkaz tam
  http://www.vtipson.bloguje.cz/632715-poplatky-za-lekare-hovno.php

  Pavel

  Prosinec 26, 2007 at 11:45 am

 2. Roman: a tím chceš říct co?

  bhy

  Leden 10, 2008 at 8:20 pm

 3. Regulační poplatky mají v zásadě dobrou myšlenku, ale jejich realizace je u nás nedomyšlená (jako ostatně spousta dalších věcí). Možná je to dáno tím, že vlády mají svázané ruce (vládní koalice napříč politickým spektrem) a skoro všechno je dílem kompromisu. Každý druhý zákon vydaný u nás pak nedodělek.

  Marty

  Únor 3, 2008 at 9:11 pm

 4. Regulační poplatky nemají v zásadě dobrou myšlenku. Dělají zdravotní péči diametrálně hůře dostupnou pro chudé, než pro bohaté, to mi nepřijde jako dobrá myšlenka, je to krok zpět k méně spravedlivé společnosti, jak jsem už poznamenal v diskusi pod článkem http://www.vtipson.bloguje.cz/632715-poplatky-za-lekare-hovno.php. Mimochodem, vládní koalice napříč politickým spektrem u nás teď není v žádném případě, všechny tři strany vládní koalice jsou pravicové, obě „levicové“ parlamentní strany jsou v opozici.

  bhy

  Únor 15, 2008 at 3:35 pm

 5. Nehodlám zde polemizovat nad legitimitou poplatků u lékaře. Chci poukázat na velice relevantní informace, které pojednávají o skrytých vazbách a praktikách moderní medicíny a současných farmaceutických korporací. Tento příspěvek by neměl býti chápán, jako nějaký pokus o uměle vykonstruovanou senzaci, strašení lidí či něco podobného. Explicitně říkám, že takovéto jednání neuznávám.

  O co tedy jde? Málo lidí si uvědomuje, jakým gigantickým strojem na peníze je současný farmaceutický průmysl. Ještě méně lidí se dokáže orientovat v pavučině kontaktů, které mají z tohoto průmyslu enormní prospěch, jenž je ovšem často dosažen fanatickými zločineckými aktivitami. Farmaceutické korporace (pokud jsou vedeny kvalitními a čestnými lidmi) mohou velkou měrou přispět ke zdraví občanů a k dobrému chodu ve společnosti. Pak je tu ovšem druhá strana mince a ta nám ukazuje odvrácenou tvář. Tato druhá strana mince nám ukazuje, jak se farmaceutický průmysl může transformovat v nenasytnou Hydru, která se neštítí naprosto ničeho. Tato bizarní proměna se může realizovat, pokud se na vlivná místa v této společnosti dostanou nesprávní lidé.

  Jak jsem řekl – není správné žádnou záležitost zobecňovat. Je nutné říci, že ve farmaceutickém průmyslu je kvantum kvalitních lidí, kterým je ctí, být jedním z fragmentů této specifické společnosti, která pomáhá lidem. Smyslem tohoto příspěvku je vyzdvižení některých tabuizovaných skutečností, jenž vrhají na tento průmysl černý stín. Tento stín není způsoben poctivými lékaři, kteří ve svém zaměstnání spatřují jakýsi druh poslání a jsou ze srdce rádi, když mohou pomáhat nemocným pacientům. Tento stín nezpůsobují ani vědci, kteří se snaží s vizí lepšího zdraví občanů, zdokonalovat léčebné metody a poukazovat na chyby v současném náhledu. Tento stín VRHÁ chování některých vlivných politiků a elitních finančíků, kteří v tomto odvětví spatřili netušený zdroj bohatství.

  Nebudu se tu dále rozepisovat, poněvadž by mé pojednání bylo na dlouhou dobu. Uvedu proto odkaz na další informace.

  Přestože tento odkaz je starý již pár let, dovolím si tvrdit, že mnohé informace neztratili nic na své aktuálnosti. Řekl bych dokonce, že se od doby podání této žaloby vyvinulo mnoho dalších znepokojujících otázek. MUDr. Mathias Rath a ostatní podali žalobu u Mezinárodního soudního dvora v Haagu. Obsáhlé podání obviňuje světové farmaceutické korporace a vedoucí světové politiky ze zločinného spolčení, genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů.

  Dr. Rath v úvodním resumé píše:

  Tato žaloba přináší před Mezinárodní soudní dvůr (ICC) ty největší zločiny, které kdy byly spáchány v dějinách lidstva. Žalovaní jsou obviňováni ze zraňování a smrti miliónů lidí kvůli „obchodu s chorobami“, z válečných zločinů a dalších zločinů proti lidskosti. Všechny tyto zločiny spadají pod jurisdikci Mezinárodního trestního soudu.

  http://www.celostnimedicina.cz/zaloba-na-farmaceuticke-korporace.htm

  Úplný text: http://www.laleva.cc/The_Hague/hague_complaint.pdf

  Ještě bych rád upozornil na projekt s názvem „Campaign Fot Truth In Medicine“ (Kampaň za pravdu v medicíně). Něco o této kampani si můžete přečíst na http://www.badatel.sk

  Malpvv

  Březen 10, 2008 at 6:29 pm


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: