Anarchism Blog

Snůška planých protestů proti nesmyslnosti světa

Strana zelených je k ničemu

4 komentáře

Všichni poslanci strany zelených hlasovali proti opozičnímu návrhu o obecném referendu, přestože se takový nástroj vyskytuje v řadě takzvaných vyspělých demokracií a navzdory tomu, že zavádění prvků přímé demokracie měli zelení po vzoru svých západoevropských kolegů jako jeden z hlavních bodů předvolebního programu. Je definitivně jasné, že tato strana nijak nepřibližuje politiku blíže lidem a nijak nevyvažuje centralismus ostatních stran. Ti, kdo zelené volili, protože jim vadili klientelistické prvky v chování politiků ostatních stran, mají smůlu a jsou zklamaní. Zelení tedy jsou jen platformou pro pravičáky, kteří si připadají alternativně a nechtějí se hlásit k ODS či KDU z důvodu imidže. Při pohledu do řad oněch dalších stran zjistíme, že v ČSSD převládají kariéristé, kterým jde o získání politické moci a ve svém čele preferují pragmatiky, kteří jsou pro tyto účely ochotni obětovat cokoliv, zejména pak jakékoliv ideové základy sociální demokracie, o které nyní nejde snad ani jednomu procentu členské základny, a že v KSČM je přes devadesát procent členské základny tvořeno předlistopadovými kádry, udržujícími si stalinistické vedení, které systematicky potlačuje reformní křídlo a otevřeně se hlásí k minulému totalitnímu režimu. Kam se má nyní levicový volič obrátit? Existuje šance rozvoje a zviditelnění některé z mimoparlamentních levicových stran (pokud takové ještě existují) anebo jsou jedinou možností proti utvrzování moci pravice změny mimo současný systém, tedy změny revolučního charakteru?

Reklamy

Written by bhy

Říjen 29, 2007 na 12:31 pm

Zasláno do Politika

4 komentáře

Subscribe to comments with RSS.

 1. referendum viz clanek o soudkyni a oiliších

  martin

  Listopad 6, 2007 at 1:42 pm

 2. No to že s obecným referendem ty osobně nesouhlasíš nic nemění na tom, že v tomhle zelení zradili svoje voliče. :) Ale tak ty jako odpůrce referend z toho jistě máš radost. :) Já jsem je třeba volil (kdysi, 2006 už ne) hlavně kvůli slibovanému posilování prvků přímé demokracie.. hold jsou to lháři.

  bhy

  Listopad 6, 2007 at 6:46 pm

 3. Je to ke dvěma diskuzím, ale tady je míň příspěvků:
  Když jsem napsal, že odvolávání soudců by vedlo k hysterickým mediálním kampaním měl jsem k tomu jiný důvod než jen odpor a strach z mediokracie. Čili i když souhlasím s obecným Břehyho tvrzením o nemorálnosti kontroly člověka nad člověkem (v případě soudů je to vztah soudce – obžalovaný) myslím si, že v současnosti by veřejná možnost odvolávat soudce nezmenšovala, ale naopak – právě ve spojení s konkrétními médii – posilovala. Na mnoho kaus má spousta lidi svůj názor – domnívajíce se, že kvalifikovaný – a soudce (pokud předpokládáme, že nebude chtít být odvolán) by se na ně musel ohlížet, v extrémním případě si tedy dokážu představit soudce, který – jakožto miláček většinové společnosti – solí jeden přehnaný a nekvlifikovaný rozsudek za druhým. Dealerům, feťákům, cikánům, nepřísobivlým, úchylákům, náckům, sockám apod. , to vše za oslavných fanfár velké části celoplošných médií. Naopak soudce, který například – přesvědčen o své pravdě – dá nízký trest mentálně postiženému člověku, který někoho zabil, je okamžitě pranýřován a na základě referenda odvolán. To ovšem není argumentem proti referendu jako takovému. Pokud se rozhoduje například o výši daní, která se dotýká všech a dalších věcech které se týkají celé společnosti, pak je referendum na místě. argumentace o nedostatečné informovanosti zde není na místě, protože podle ní by se dal zpochybnit celý systém demokracie. Je ale rozdíl, když společnost jako celek rozhoduje o celospolečenské problematice, než když by přímo ovlivňovala rozhodování nad životem jediným (což by možnost v plénu nastolovala).

  Pavel

  Listopad 7, 2007 at 4:12 pm

 4. Pavle.. pěkně.. souhlasím, ale btw četls tu diskuzi? ona je totiž obsažena v jiným článku..
  Ad břehy. já je volil i 2006. Ale měl sem jinou motivaci, než jejich program. Volil sem je, jen jako pokus o ,,rozstřelení vlády dvou stran..,,.. jinak .. nejsem plně proti referendu. Např. když pujde o kanalizaci v nějaké obci.. tak proč ne? at si lidi rozhodnou. Vlastne obecne referendum v rámci místní samosprávy beru jako velmi positivní věc

  Martin

  Listopad 8, 2007 at 10:59 am


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: