Anarchism Blog

Snůška planých protestů proti nesmyslnosti světa

Petice sobců a ignorantů

2 komentáře

Vedení BBC, nejstaršího a zřejmě nejrespektovanějšího veřejnoprávního média na světě, před časem učinilo velmi kontroverzní rozhodnutí o dostupnosti valné části archivu pořadů BBC výhradně ve formátu iPlayer, který je opatřen softwarovou ochranou proti kopírování dat a funguje pouze na platformě Windows. Toto rozhodnutí vyvolalo vlnu ostré kritiky: z řad dříve loajálních příznivců BBC se ozývá, že se tato zaprodala Microsoftu a že takový postup je diskriminační. Objevila se nejprve emailová konference a kolem ní pak celé aktivistické hnutí, jehož přívrženci argumentují, že všichni plátci koncesionářského poplatku mají stejné právo na dostupnost pořadů, které si platí a že to vždycky (zejména tehdy, když se rozhodli k placení poplatku) fungovalo tak, že pro vlastní potřebu mohli na pásky pořizovat kopie pořadů zcela neomezeně: Free The BBC. BBC reagovala, že ochrana proti kopírování je použita kvůli požadavkům třetích stran, BBC o tom sama nemůže rozhodnout, neboť nevlastní autorská práva ke všemu, co kdy odvysílá. Na to odpověděli mluvčí hnutí tak, že je povinností BBC, aby vyjednala s třetími stranami podmínky tak, aby nebyly pro diváky a posluchače diskriminační, když ti platí všichni stejně, a zrodil se požadavek, aby BBC pozastavila provoz archivu, minimálně dokud nebude zajištěno, aby fungoval i na menšinově zastoupených operačních systémech.

Není nutné si hnutí těchto aktivistů jakkoliv idealizovat. Mnozí z nich se potřebují vykřičet, hledají příležitosti pro své radikálně levicové komentáře (asi jako já), ale na problematice jim v hloubce nezáleží. Mnohým nejde ani tak o levicové myšlenky, jako o snahu shazovat cokoliv, co nějak reprezentuje západní civilizaci. Proto onehdy když vysílání BBC, aniž by to nějak souviselo s tématem, bylo vykázáno z FM kmitočtů v Rusku, se v emailové konferenci někteří exponenti hnutí předháněli v tvrzeních, jak není na západě o nic větší svoboda projevu, než v Rusku, a jak je BBC stejně propagandistická, jako oficiální ruská média, což je brutální nesmysl a pokud si to tito lidé skutečně myslí, pak nechápu, proč se angažují za to, aby byl široce dostupný archiv BBC, který jim stejně k ničemu nebude, jestliže informace v něm neuznávají jako pravdivé. Organizátor hnutí se podepisuje do emailů jako soudruh, na druhou stranu není to jen profesionální ideolog, zabýval se již dříve problematikou svobody projevu a to poměrně objektivním a důsledným způsobem, můžete si to najít na googlu. Není ani nutné tvrdit, že BBC vždycky říká pravdu a nic než pravdu. Multikulturalismus, v souladu s nímž dává stejně prostoru všem názorům včetně těch nechutných, bez ohledu na jejich etický obsah, je zase jen ideologií. Krom toho nevím, jak je to s různými národními redakcemi BBC. Ta česká, než ji nakonec naštěstí zrušili, aby nekazila BBC dobré jméno, byla ve srovnání s britským vysíláním orientována silně doprava. Ale přes to všechno je BBC zdaleka to nejlepší, co máme. Když nebude její vysílání dostupné na nediskriminační bázi, zbude nám už asi jen Al Jazeera.

Nicméně výsledkem aktivit tohoto hnutí bylo, že BBC skutečně odložilo spuštění služby, běžící pouze na Windows a neumožňující kopírovat data. Bylo by to šlo považovat za úspěch, kdyby se neobjevila petice lidí s opačným názorem: iPlayer-NOW (skutečný manifest ignorantství, stojí za shlédnutí: „For reasons unknown to the rest of us […]“). Ten by se dal shrnout tak, že když už je služba technicky připravená, pak není důvod, aby většina lidí, kterým nevadí závislost na Windows ani nemožnost kopírování, byla ochuzena o své okamžité pohodlí kvůli nějaké menšině, bojující za principy. Ani u těchto lidí nechápu, proč chtějí poslouchat BBC. Jestliže BBC má určité hodnoty, stojí za určitým požadavkem spravedlnosti, který se projevuje když už v ničem jiném tak minimálně symbolicky ve férovém přístupu ke koncesionářům, tak zcela v rozporu s tím je tvrzení, že já chci poslouchat něco, protože já na to mám počítač a nezajímá mě, kdo další si může dovolit to poslouchat. Takovým lidem bych doporučil spíš Fox News nebo naše čétéčko, kde jistě najdou dostatek kydů o vyvolenosti sobě podobných, ale oni si místo toho usurpují médium, které bylo původně jednoznačně určeno všem. Asi už jsem z toho nervozní, ale přijde mi to skoro, jako kdyby milionáři organizovali petici proti bezplatné akutní zdravotní péči a argumentovali tak, že oni přeci mají na to si ji zaplatit a proč by tedy měla být zdarma kvůli nějakým jiným lidem.

Asi začíná nějaká nová doba, asi nás čekají petice a demonstrace sobců a ignorantů proti spravedlnosti a hodnotám. Asi se neměla levice při svých kampaních chovat tolik schematicky. Pravice teď okopírovala formu a vyplnila ji svým netolerantním obsahem. V souvislosti s tím si vzpomínám na názory Herberta Marcuse, který tvrdil, že volná soutěž politických idejí je nespravedlivá vůči levici, protože pravice si z principu vždycky bude moci dovolit nákladnější prezentaci své teorie a bude při ní moci používat prostředky, které levice považuje za neetické.

Reklamy

Written by bhy

Srpen 22, 2007 na 3:01 pm

Zasláno do Společnost

2 komentáře

Subscribe to comments with RSS.

 1. Nechceš vysvětlit proč je multikulturalismus ideologie? Určitě má hafo paradoxů, ale používat pro něj stejný ozznačeni jako pro konzervatismus nebo komunismus je pičovina.
  Jinak cenim, že používěš názory Marcuse.

  Pavel

  Září 9, 2007 at 4:39 pm

 2. Pravda, výraz ideologie je zavádějící. Chápu ho podobně jako světonázor (i když Weltanschauung se asi zas nevyjadřuje např. k tomu co máš poslouchat a nosit), něco co se vyslovuje k abstraktnějším i konkrétnějším aspektům života ve společnosti (asi že ty konkrétní by měly nějak vycházet z těch abstraktnějších), což je nejen konzervatizmus a komunismus, nejen multikulturalismus (když třeba každá věc se řeší podle přístupu té které kultury, pokud není v rozporu se soužitím s jinejma kulturama), ale i odpor k ideologiím (každá věc se má řešit podle všech relevantních souvislostí, kromě těch ideologickejch.. to je taky dost ideologie), takže je to rekurzivní.:)

  Myslím že skoro každá ideologie má hafo paradoxů z pohledu skoro každé jiné ideologie. (Snad to souvisí s tím, že inteligentní lidi s mozkem vymytým vzděláním si nedokážou připustit, že něčemu prostě jen tak věří, a musí si to za každou cenu racionalizovat.. a iracionalizovat to čemu věřit nechcou.)

  I výraz multikulturalismus, tak jsem ho použil, je zavádějící. Narážel jsem na to, že BBC se někdy snaží dosahovat objektivity tím, že dá stejné množství prostoru oběma extrémním názorovým protipólům, které jsou oba založené příliš na emocích a málo na rozumu a jejich porovnáním těžko člověk dojde k nějaké objektivitě, třeba je tam diskuse k přistěhovalectví a mluví tam čtvrt hoďky zápecní pivní konzervativec, co by je všechny pozavíral, a další čtvrt hoďky radikální muslimský duchovní, co schvaluje sebevražedné útoky.. a vlastně mají hafo podobný (stejně debilně netolerantní) názor, ale bere se to, že dali prostor „oběma stranám“. Lidi, co mají názory někde „mezi“ jsou sice trapnější, ale zase jsou kritičtější oběma směry a neberou svoji věc jako náboženství. (Na druhou stranu, BBC se je v tomhle furt o hafo dál, než kterýkoliv jiný medium.)

  Názory Marcuse mě zaujaly mimo jiné proto, že na svou dobu jsou vyjádřeny extrémně jasně a srozumitelně, v jeho esejích a přednáškách jsem neměl problém snad s jedinou větou, neplká, nedělá to že by neměl co říct a schovával to za akademický speak, což je jinak (podle mě) jedna ze zásadních chyb řady těch kovaných západních levičáků, jakože tisíc a jeden pokus o syntézu Marxe a Freuda, vycházející z nepochopení [nebo špatně vysvětleného pochopení] obou.. na webech západoevropských a U.S. univerzit je toho jak hnoje a Marcuse takovej vyloženě není, celou dobu víš o čem mluví a proč to říká.

  P.S. po vzoru Bondyho schválně střídám hovorové a spisovné koncovky (kde jinde to dělat, než v komentářích k blogu), abych vyvrátil (nebo aspoň vyfakoval) názor trapnejch stylistů z FF, podle nichž je to neestetické.

  bhy

  Září 12, 2007 at 2:56 pm


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: