Anarchism Blog

Snůška planých protestů proti nesmyslnosti světa

Je potřeba demonstrovat proti G8

leave a comment »

Tuhle jsem slyšel názor, že už asi bude potřeba demonstrovat proti demonstrantům, kteří už neví, proti čemu by demonstrovali, a tak demonstrují i proti něčemu tak normálnímu a nekonfliktnímu, jak summit hlav států G8. Autor výroku, pokud to chápu, považuje za racionální a spravedlivé, aby většina moci nad životy všech obyvatel světa spočívala v rukou osmi k nesení zodpovědnosti nejkompetentnějších vedoucích politiků (zvolených občany těch nejmocnějších států, nebo jejich parlamenty, zvolenými jejich občany) a protesty proti tomu považuje za projev iracionální emoce, potřeby kdykoliv protestovat proti systému za každou cenu.

Naproti tomu, takoví jako já (ehm.. už mě nenapadá žádný výstižný -ismus) namítají, že je nedemokratické, aby o šesti miliardách obyvatel planety, z nichž většina beztak nemá nejmenší možnost politiku nejmocnějších států jakkoliv ovlivnit (a ani ti, jimž je dopřán luxus svobodných voleb, v nich nemohou volit pro žádnou skutečnou změnu systému distribuce moci; mohou volit jen mezi těmi, kteří mají zájem na poměru moci nic zásadního neměnit), rozhodovalo osm jednotlivců, kteří navíc mají silný existenčí zájem na tom, aby se současný systém distribuce moci udržel. Každá demonstrace proti takovému systému je dobrá. Emocemi (potřebou pevné ruky jednotícího héroa) je naopak ovlivněn názor, který se současné role hlav států G8 zastává.

Argument, že ve většině částí světa (čím chudších, tím víc) jsou beztak lidé většinou tak nemorální a tupí (ne dost civilizovaní), že by si sami vládnout nedokázali, neobstojí, neboť daleko nejkrutější důsledky jejich případné nemorálnosti a tuposti jsou umožňovány naší civilizací dodávanými zbraněmi – opět, ne náhodou, nějakým nedopatřením, odstranitelným v rámci současného systému, nýbrž proto, že ty zbrojařské firmy tam ty zbraně dodávat chtějí a takhle jim to vyhovuje (za zachování tohoto stavu si samozřejmě mohou dovolit lobbovat i u hlav států G8, takže kruh se uzavírá). Jsem silně zaujatý a nemohu rozsoudit, která strana má pravdu. Doufám, že mi k tomu něco napíšete do diskuse.

P.S. Nevím, zda google sleduje moje názory a chtěl mě potěšit (může se to? vyzkoušejte, jestli se to tak zobrazí i vám), ale když jsem dal vyhledávat výraz summit hlav států g8 2007, první nalezený odkaz vedl k pozvánce:) na stránkách socialistické solidarity.

Reklamy

Written by bhy

Červen 11, 2007 na 1:05 pm

Zasláno do Politika

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: