Anarchism Blog

Snůška planých protestů proti nesmyslnosti světa

Kolik že lidí u nás na koho spoléhá?

2 komentáře

Britské listy dnes citovaly článek v týdeníku Guradian, podle nějž Češi a Poláci spoléhají na Ameriku, jejíž raketový program je pro ně pojistkou proti Rusku. Uvádí se tam, že jsme největšími euroskeptiky v Evropě, že nedůvěřujeme Němcům a Francouzi se na nás dívají spatra. Pominu nyní, nakolik je vůbec v kontaktu s realitou autorovo zjednodušení, podle něhož všichni v té či oné zemi mají na to či ono tentýž jednotný názor, a budu se soustředit na rozpor, který je zřejmý i přímo z textu: „Referendum ohledně toho, zda by se Polsko či Česká republika měly účastnit projektu raketové obrany, by se zřejmě nedalo vyhrát. Proto se žádné referendum nebude konat.“ Tady to vypadá, jako by autor sám uznával, že většina lidí v ČR a Polsku by umístění prvků americké protiraketové obrany na svém území neuvítala, takže neprotiřečí si tak trochu? Jaké jsou poslední průzkumy? Kolik lidí u nás nyní s americkými vojenskými záměry souhlasí?

Autor dodává, že od záměru uspořádat o výstavbě základny u nás referendum odstoupil předseda ČSSD Paroubek, prý tak podlehl nátlaku Američanů. Pokud je to pravda, tedy ať už podlehl nátlaku kohokoliv, vypadá to (mimo jiné) jako druhá vcelku zásadní zrada sociální demokracie na svých voličích a sympatizantech ve velmi krátké době, kdy se dosud nestihlo zapomenout na vyslovení důvěry pravicové vládě dvěma za ČSSD zvolenými poslanci. Možná by se měl někdo zeptat někoho z vedení sociálních demokratů, jak si to má levicová veřejnost vyložit.

Mimochodem, není matoucí používat v článku označení celých národů, když ve skutečnosti v tu chvíli hovoříme jen o jejich politických elitách? Kdyby si to autor hned ze začátku vyjasnil, pak by to třeba nepůsobilo tak, jako by si protiřečil.

Reklamy

Written by bhy

Únor 10, 2007 na 9:19 am

Zasláno do Politika

2 komentáře

Subscribe to comments with RSS.

  1. Nechce se pitvat v názorech toho článku, ale když se píše o mezinárodních vztazích, tak jejich subjekty se stávají státy vystupující jako racionální jednotky a ne jejich obyvatelstva se svejma názorama. Asi to je nutná pokud chceš v těchto úvahách někam dospět. A když si vezmeš, kdo tu je zodpovědněj za mezinárodní vztahy (modrá vláda a Klaus) tak autor není daleko od pravvdy.

    Pavel

    Září 9, 2007 at 4:57 pm

  2. Jako ne že bych chtěl politologům vysvětlovat, v čem mají špatnou terminologii, ale říkat „Češi a Poláci“ místo „ČR a Polsko“ je fakt zavádějící. (Chápu, že subjekty mezinárodních vztahů nemůžou být všichni jednotlivci.)

    bhy

    Září 12, 2007 at 3:11 pm


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: