Anarchism Blog

Snůška planých protestů proti nesmyslnosti světa

Nesnesitelně hlučné stroje nejsou důkazy pokroku

leave a comment »

Začnu konstatováním, že někteří velmi radikální environmentalističtí anarchisté celkově odmítají myšlenku pokroku. Třeba John Zerzan (předkové českého původu :)) chápe už změny, provázející neolitickou revoluci, tedy vznik zemědělství, a zejména používání číslovek a určování času, za prvopočátky odcizení člověka od své podstaty a omezení jeho svobdy. Je kritický k jazyku, matematice, umění. Autor těchto řádků takto extrémní názory zatím nesdílí (i když mu dost nesedí koncepce poslouchání hudby, ale o tom jindy), jinak by je nemohl upřímně prezentovat touto formou. Přesto na něj již nejednou bylo prstem ukazováno, že je to ten, jehož názory kdyby se začaly uskutečňovat, museli by se lidé vrátit do jeskyní, nebo rovnou na stromy. A to zcela nespravedlivě. (BTW, ono i to za samozřejmost považované tvrzení, že Zerzan je pokrytec, je nedomyšlené, neboť přece „něco je špatně“ nerovná se „musíme to hned všichni přestat dělat“.)

Některé technické vynálezy se časem objeví na „trhu“ a začnou vytlačovat své technicky méně efektivní předchůdce, určené ke stejnému účelu. Ne vždy se však s odstupem času ukáže, že taková výměna byla pro lidstvo obecně výhodná. Existuje řada kontroverzních a sporných příkladů, jako jsou automobily, panelové domy, jaderná energie a další. Já bych se chtěl zmínit o dvou, které nejsou vůbec tolik výrazné a významné, proto ani nejsou diskutované, snad nikým, a přesto je podle mého názoru v jejich případě (více než v kterémkoliv jiném) jasné, že se jedná o vynálezy kontraproduktivní, bez nichž by se lidstvu žilo lépe, vynalézy, které by bylo jednoznačně bez keců nejlepší ihned nahradit jejich předchůdci.

Mám na mysli jednak benzínové (možná už i naftové, co já vím) sekačky na trávu (seru vám na slovo křovinořez, to je reklamní newspeak, kterým nepíšu, prostě je to taky sekačka, i bez kol), vypouštějící přímo mezi rostliny a dále do ovzduší splodiny, jako by jich tam bylo málo, a svým hlukem znemožňující soustředěnou duševní práci komukoliv v blízkém i (v připadě patřičných akustických podmínek, třeba na sídlišti) širším okolí. Neviděl bych problém v jejich nahrazení kosami a nůžkami, které se ke zkracování veřejné zeleně používaly dříve. Pravda, nároky na zručnost obsluhy by byly o něco málo vyšší, ale užitek v podobě klidnějších a méně agresivních lidí, jak těch, co musí nástroj obsluhovat, tak těch, co ho musí poslouchat, ruku v ruce s úlevou životnímu prostředí, by všechna negativa takového návratu jistě vyvážily. Ano, je tu další věc, ručně to trvá déle, takže to buď bude hotové později, anebo to bude muset dělat víc lidí. A já říkám, že to je výhoda. Ať to dělá víc lidí, aspoň bude více zaměstnaných a méně nezaměstnaných.

Podobně je tomu se zbíječkami. Nevím, jestli se dá krompáčem udělat díra do betonu, tak se k tomu nebudu vyjadřovat, nicméně jako špatný vtip mi přišlo, když jsem byl jedno ráno probuzen zbíječkou použitou na dlaždicový chodník. Situace je zcela analogická. Návrat k předchozí fázi pokroku by pomohl jednotlivcům (absence hluku), životnímu prostředí i společnosti (zaměstnanost). A přijímaje riziko označení za ekoteroristu, myslím to naprosto vážně, tento příspěvek není míněn ani trochu s nadsázkou. Zrušme (mírovou, demokratickou cestou :)) benzínové sekačky a většinu zbíječek, jsou to slepé větvě vývoje, nikomu nepomáhají.

Reklamy

Written by bhy

Prosinec 11, 2006 na 3:04 pm

Zasláno do Společnost

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: