Anarchism Blog

Snůška planých protestů proti nesmyslnosti světa

Nízká volební účast není vítězstvím anarchistů

leave a comment »

ČSAF vydala u příležitosti komunálních a senátních voleb prohlášení o jejich bojkotu. V podstatě s jeho obsahem souhlasím, nicméně podmínky, za nichž k těmto volbám došlo, mě přiměly se tentokrát zachovat v rozporu s anarchistickým ideálem a využít tento nástroj systému, abych aspoň symbolicky přispěl k oslabení mocensky stále posilující ODS volbou menšího zla. Čtenáře minulého příspěvku jsem lehce mystifikoval (už nevím, zda záměrně, z čehož si můžete udělat obrázek o tom, jak vážně máte brát, co zde píšu), když jsem hovořil o demokratické levici tak, jako by se jednalo jen o sociální demokraty. Minimálně v jihomoravské metropoli lze z určitého úhlu pohledu za demokratickou levici označit i některé zelené, ačkoliv by se tomu jistě sami bránili. Jde třeba o to, že v lužním pásu u Svratky a Svitavy chtějí zelení veřejné parky, zatímco ODS oplocené tenisové kurty a golfová hřiště. Tento rozdíl možná nebývá u nás tradičně chápán jako rozdíl mezi levicí a pravicí, ale podle mě na tom není co vysvětlovat.

Chápu, že většina anarchistů volby bojktouje a neúčastní se jich, ostatně i já jsem se nejednou rozhodl tak jednat. Mám však kritický postoj k tomu, když např. někteří argumentují, že ve volbách opět zvítězili nevoliči, že je to pro anarchismus tím lepší, čím nižší je volební účast. Myslím, že to vůbec není takhle jednoduché. Jednak se zde směšují dvě věci, z těchto prohlášení totiž není jasné, zda si tito anarchisté myslí, že většina nevoličů nešla volit z přesvědčení, anebo že je dobře, že nešli volit i pokud to bylo jen z lhostejnosti. Ta první možnost je naprosto nesmyslná. Drtivá většina nevoličů nevolí z lhostejnosti. Nechce se jim zajímat se o politiku a nemají ani žádné ideály o tom, jak by se politika měla změnit, aby se o ni zajímat začali. Tím se dostáváme k té druhé možnosti, tedy zda je takový stav příznivý pro anarchisty. Opět si myslím, že vůbec, neboť lidé nezajímající se o jakoukoliv politiku se nebudou zajímat ani o anarchismus. Ve společnosti, kde bude obecně nízká volební účast z důvodů nízkého zájmu o politiku, tam bude zřejmě i nízký počet anarchistů, většině lidí to zkrátka bude jedno.

Je naivní se domnívat, že důsledkem znechucení lidí z etatistické politiky bude zájem o anarchistické myšlenky. Nikoliv. Bude to spíše nezájem o jakékoliv nadosobní myšlenky. Přesvědčování lidí o anarchistických teoriích musí probíhat jinak, nemůže k němu docházet na základech znechucení lidí z politiky a z jejich pocitu, že politici jsou zloději a gauneři. Nejprve je třeba lidi, nebo aspoň jejich část, u které je to možné, přimět, aby kriticky mysleli a nepodléhali zjednodušujícím schématům, pak je možné vysvětlovat anarchistickou teorii. Současná politická situace vůbec nemusí být pro anarchismus přínosná, ne pro jeho šíření racionální, ne na emocích založenou cestou.

Reklamy

Written by bhy

Říjen 22, 2006 na 12:03 pm

Zasláno do Politika

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: