Anarchism Blog

Snůška planých protestů proti nesmyslnosti světa

Demokratická levice je menší zlo

leave a comment »

Jednotliví lidé, hlásící se k té či oné odnoži anarchismu, se od sebe názorově liší mj. i v postoji k volbám. Ačkoliv se většina anarchistů shoduje na nutnosti nahrazení centralizované zastupitelské demokracie systémem decentralizovaným a přímým, různí se od sebe nejen mírou tolerance či odmítání pojmu demokracie, ale i případnou ochotou participovat na jimi odsuzovaném principu volení sboru zástupců za účelem výběru menšího zla. V některých západoevropských zemích existují i anarchistické politické strany, kandidující do místních zastupitelstev. Nechám na čtenáři, ať si tuto skutečnost přebere sám pro sebe, ovšem podotýkám, že tím nechci naznačit, že bych anarchistické politické strany považoval za jednoznačně nesmyslné či protiřečící si.

Autor těchto řádků vzal v potaz několik hlavních věcí. Aby mělo vůbec smysl o otázce uvažovat, je třeba, aby byl rozdíl mezi menším a větším zlem velký a znatelný. Nemá smysl hledat menší zlo mezi dvěma stranami, z nichž obě jsou podobně na hony vzdáleny mému přesvědčení, jsou pro mě podobně nepřijatelné. Dlouho jsem chápal ČSSD a ODS jako jasný příklad tohoto stavu. Ani jednu z nich jsem nepovažoval za viditelně menší zlo, za viditělně méně vzdálenou mým anarchistickým názorům. Situace se změnila až v průběhu posledních několika měsíců, kdy jsem si začal všímat zpráv, které se dohromady zdají poukazovat na to, že nedemokratické prvky a totalitní tendence jsou jednoznačně silnější v ODS, že jsou provázanější s její povahou, mohou i dávat větší smysl v kontextu jejího programu a složení členské základny. V letošních parlamentních volbách jsem ještě nedal hlas nikomu, domnívaje se, že by nebylo anarchistické volit menší zlo, které je tolik blízké a podobné zlu většímu. Nyní jsem dospěl k názoru, že se podmínky změnily a přiznávám, že se komunálních voleb spíše chci zúčastnit, neboť mezera mezi ODS a ČSSD se trochu roztáhla, je víc vidět, že ODS je z nejednoho důvodu ještě víc v dálce, ještě více nepřijatelná z hlediska mých názorů, natolik, že má smysl výběr menšího zla, tedy demokratické levice.

Je tu argument, že přece liberální pravice chce menší, slabší stát, zatímco demokratická levice chce silnější, rozsáhlejší stát, a proto by anarchistům, kteří nechtějí stát vůbec žádný, měli být blížší liberálové, kteří tu svobodu mají konec konců v názvu. Je to argument značně proflálký a to, že kulhá na všechny čtyři, by mělo být čtenáři tohoto blogu už známé. Nemám zde čas dělat problematická a diskutabilní prohlášení o tom, na kolik je pojetí svobody v chápání liberální pravice zúžené a jednostranné. Jen považuji za pitomou představu, že bude oproti současné nějak svobodnější společnost, ve které budou další mechanismy útlaku a nesvobody fungovat v rámci trhu, kapitalismu, namísto v rámci státu. Oslabování vlivu a síly státu v konceptu liberální pravice, kde se vliv a síla přesouvá ze státu na tržní prostředí kapitalismu, ale nepřestává existovat, jen se transformuje, možná zefektivňuje, nemá nic společného s oslabováním vlivu a síly státu v koncepci anarchistů, kteří usilují o zánik, o neexistenci takového vlivu a síly. Liberální pravice usiluje o přechod moci ze státu na kapitál, anarchismus usiluje o zánik takové moci zrušením státu i kapitálu. Protietatistické tendence u liberální pravice a u anarchistů spolu tedy nemají nic společného, podobnost je čistě náhodná, cíle jsou zcela odlišné.

Čili přestože to zprvu vypadá účelově, vykonstruovaně a vyslovíčkařeně, není vůbec protimluvem tvrdit, že sociální demokracie s konceptem silnějšího státu a většího počtu legálních pravidel a omezení, může v důsledku znamenat společnost i méně nesvobodnou (a tedy být menším zlem pro anarchistu), než liberální pravice, která pravidla a omezení lidského života formálně, ne však fakticky zruší, a tak odsune z dosahu státu. Abychom si na závěr odpočali od abstraktních úvah, připomeňme si pár konkrétních faktů z empirického života, např. postoj ODS, která trvá na výstavbě americké vojenské základny proti vůli osmi desetin obyvatel a odmítá uspořádání referenda o této otázce, nebo včlenění resortu informatiky pod ministerstvo vnitra a slučování tajných služeb (vše pod taktovkou vlády bez důvěry sněmovny). Tímhle vším vůbec nechci naznačit, že je nutně třeba volit ČSSD. Nevím, jestli se ČSSD zlepšila, nebo ODS zhoršila, nebo zda jsem se jen stal k určitým zprávám citlivějším. Jen že k tomu vidím více důvodů, než dřív, že ta protiváha ke stále zřejmějším nedemokratickým sklonům ODS se mi zdá nyní jaksi nutnější, aktuálnější.

Reklamy

Written by bhy

Říjen 20, 2006 na 2:28 pm

Zasláno do Politika

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: